top of page

Súťaž Trophée Mille International 2023

V rámci propagácie vzdelávania a dedičstva francúzskeho regiónu Grand Est sa organizuje gastronomická súťaž s názvom Trophée Mille. Do tejto súťaže, ktorá sa konala 20. marca 2023 v Palais des Congrès v Remeši, sa mohli zapojiť študenti v odbore "kuchyňa - gastronómia" zo škôl z celého sveta,

Na tohtoročnom 12. ročníku Trophée Mille reprezentoval Slovensko tím zo Spojenej školy z organizačnej zložky Hotelová akadémia Nitra. Náš tím tvorili dvaja účastníci z HA - Nina KOLLÁROVÁ (V.B HA) a Ladislav TAMAŠEK (IV.B HA). Žiakov sprevádzala a viedla ich vyučujúca odborných predmetov (TPP) Mgr. Mária HORKOVÁ.

Počas súťaže museli žiaci pripraviť dva recepty: sladké a slané jedlo pre 6 osôb, pričom použili 4 miestne produkty: šalotku a bravčové karé s kosťou na prípravu slaného jedlo, kávu a cider na prípravu sladkého jedla.

Odborná porota zložená zo šéfkuchárov a MOF (Meilleur Ouvrier de France), ktorej predsedal pán Philippe MILLE (MOF 2011, šéfkuchár s 2 hviezdami Michelin) a pán Emmanuel RENAUT (MOF 2004, šéfkuchár s 3 hviezdami Michelin), mecenáš 12. ročníka Trophée Mille International 2023, ocenila prácu našich študentov. Udelila im cenu za vytrvalosť a odmenila ich úžasným darčekom – podpísaným rondonom od 3*** šéfkuchára pána E. Renauta.

Bolo nám cťou pracovať v ich prítomnosti a tiež s podporou J. E. pána Igora SLOBODNÍKA, veľvyslanca Slovenskej republiky vo Francúzsku, a pani Xénie MALEJ z oddelenia protokolu.

Gratulujeme študentom, ich učiteľom a všetkým kandidátom!

Postrehy účastníkov

Ninka K.: Priznám sa, že som mala pred súťažou rešpekt, predsa len som chcela podať svoj najlepší výkon. Po celý čas vo mne stále pretrvávala nervozita. Počas súťaže zo mňa všetko opadlo a premohli ma emócie. Zažiť profesionálnych kuchárov, ktorí si úprimne vážia mladú generáciu bola naozaj nezabudnuteľná skúsenosť. Preto každému odporúčam vydať zo seba všetko, aby jedného dňa tiež mohli zažiť takúto skúsenosť.

Lacko T.: Súťaž nám dala nielen zážitky, ale aj mnoho skúseností a gastronomických poznatkov. Bola to pre nás inšpirácia a motivácia k tomu, aby sme sa ďalej zlepšovali a dostali na vyššiu úroveň. Síce v niektorých momentoch zlyhávala organizácia, ale vždy boli prívetiví a nápomocní vo všetkom. Každý problém riešili rýchlo a zodpovedne. Je pre mňa cťou, že som sa mohol zúčastniť na tejto akcii s medzinárodnou úrovňou. A dúfam, že ďalšie roky dostanú aj iní žiaci možnosť zažiť to, čo my.


Concours Trophée Mille International 2023


Dans le cadre de la valorisation de la formation et du patrimoine de la Région Grand Est, il est organisé un concours gastronomique intitulé « Trophée Mille ». Ce concours ouvert aux élèves de la filière « cuisine – restauration » des établissements du monde entier a eu lieu le 20 mars 2023 au Palais des Congrès à Reims.

Cette année, l´équipe du Lycée polyvalent Nitra a representé la Slovaquie à la 12 ème édition du Trophée Mille International. Notre équipe a été composée de 2 candidats de la section d´hôtellerie – Nina KOLLÁROVÁ (classe V.B) et Ladislav TAMAŠEK (classe IV.B). Les élèves ont été accompagnés et coaché par leur professeure de cuisine Mme Mária HORKOVÁ.

Lors de la compétition, ils ont dû élaborer deux recettes : un plat sucré et un plat salé pour 6 personnes en utilisant 4 produits locaux imposés: l’échalote dorée et le carré de cochon pour le plat salé, le café et le cidre pour le plat sucré.

Le jury composé de chefs/cheffes des cuisines et de MOF (Meilleur Ouvrier de France) et présidé par M. Philippe MILLE, Chef doublement étoilé et MOF 2011 et M. Emmanuel RENAUT, MOF 2004 et Chef triplement étoilé, le parrain de la 12 ème édition du Trophée Mille International 2023 ont apprécié le travail de nos élèves et leur ont remis le Prix de la persévérance en leur offrant un excellent cadeau – la veste signée par le Chef M. Renaut.

Nous sommes honorés d´avoir pu travailler sur leur présence et également avec le soutien de S. E. M. Igor SLOBODNÍK, ambassadeur de la République Slovaque en France et Mme Xénia MALÁ du Service du protocole.

Bravo aux élèves, à leur professeure et à tous les candidats !!!

Ďalšie fotografie tu.


Ľubica Bubáková a Viola Martonová

163 views

Related Posts

See All

Comments


bottom of page