top of page

Pozdrav zo Slovenského veľvyslanectva vo Francúzsku

Veľvyslanectvo SR v Paríži v zastúpení Tatiany Paholikovej dnes upozornilo na pochvalný FB príspevok o medzinárodnej súťaži, na ktorej nás reprezentovali žiaci Hotelovej akadémie. Hrdo ho uvádzame v plnom rozsahu:

SPOD ZOBORA NA SKUSY VO VEĽKOM (GURMÁNSKOM) SVETE

Medzinárodná gastronomická súťaž študentov „Trophée Mille International“ pomenovaná po Philippeovi Milleovi, zakladateľovi a šéfkuchárovi „ovenčenom“ aj roku 2023 dvomi Michelinmi („Le Parc“ v Remeši), sa niesla v duchu trojjediného hesla: odovzdávanie štafety-výnimočnosť-zdieľanie („transmission-excellence-partage“).

Dvanásty ročník súťaže sa konal v Remeši 20. marca 2023 a zúčastnila sa na ňom svetová jedenástka tímov – Austrália, Česká republika, Francúzsko, Grécko, Japonsko, Nemecko, Rakúsko, Taiwan, Poľsko, Taliansko a Slovensko. Remeš ležiaci uprostred regiónu Champagne je jeden z veľkých gastro- a enologických pólov krajiny galského kohúta.

Slovenský (povinne zmiešaný) tandem tvorili Nina KOLLÁROVÁ a Ladislav TAMAŠEK pod vedením koučky Márie HORKOVEJ. Študenti navštevujú Spojenú školu na Slančíkovej ulici v Nitre, konkrétne jej Hotelovú akadémiu a na súťaž sa pripravovali niekoľko mesiacov.

Pravidlá súťaže boli exaktné a na ich dodržiavanie dohliadali renomovaní šéfkuchári. Pripraviť hlavné jedlo („sallé“) a dezert („sucré“) za tri hodiny si vyžadovalo maximálne sústredenie a zvládnutie logistiky.

Povinné ingrediencie pre hlavné jedlo tvorili bravčové karé a šalotka, na dezert museli súťažiaci využiť jablčný cider a kávu. Pripravené špeciality nielen uvarili/upiekli, museli ich aj predstaviť porote, ktorá gastronomické diela degustovala a hodnotila.

Throphée Mille 2023 vyhral tím Francúzska. Slovenský tím získal cenu za húževnatosť, s akou sa popasovali s časovým stresom - podpísaný rondon od trojhviezdičkového (!) michelinovského séfkuchára Emmanuela Renauta („Flocons de sel“ v alpskom Megève), bude inšpiráciou pre ďalšie kariérne pôsobenie tak Niny, ako aj Ladislava.

Viac ako všetky ceny si však súťažiaci odnášajú neoceniteľnú profesionálnu skúsenosť, nové medzinárodné kontakty a zážitok na celý život.

Poďakovanie za reprezentáciu Slovenska patrí súťažiacemu tímu a zanieteným profesorkám zo Spojenej školy v Nitre – Ľubici Bubákovej a Viole Martonovej.

Ďalšie fotografie o podujatí na FB stránke Slovenského veľvyslanectva vo Francúzsku. Vyjadrenia účastníkov nájdete v príspevku pedagógov.

Blahoželáme ku skvelej reprezentácii Slovenska a našej školy!154 views

Related Posts

See All

Comments


bottom of page