top of page
Gymnast Mid-air

VÝSLEDKY - MODERNÁ GYMNASTIKA

1
2
vysledky

O NÁS - MODERNÁ GYMNASTIKA

Moderná gymnastika je krásny estetický a umelecky náročný šport. Patrí medzi koordinačno-estetické športy. Pohyb vykonávaný v gymnastických zostavách je v súlade s hudbou a náčiním podľa pravidiel stanovených technickou komisiou Medzinárodnej gymnastickej federácie (FIG - Fédération Internationale de Gymnastique).

Stredná športová škola vytvára moderným gymnastkám, ale aj iným športovcom združených pod jednu strechu, tie najlepšie podmienky pre trénovanie popri štúdiu.

 

Dievčatá majú zabezpečený dvojfázový tréning. Škola im poskytuje telocvične, baletné štúdio, bazén, posilňovňu a regeneračné centrum. Vďaka takýmto profesionálnym podmienkam sa Nitra stala liahňou  pre reprezentáciu Slovenskej republiky.

Moderné gymnastky trénujú dvojfázovo - v dopoludňajších hodinách od 7:30 hod. do 9:30 hod. a v popoludňajších hodinách väčšinou v čase od 17:00 hod do 20:30 hod.

Baletné štúdio s baletnými tyčami, zrkadlami a odpruženou podlahou je určené pre hodiny baletu, ktoré neodmysliteľne patria k základom modernej gymnastiky. V baletnom štúdiu trénujú aj najmladšie gymnastky, ktoré k trénovaniu ešte nepotrebujú telocvičňu alebo halu s vysokým stropom.

V malej telocvični na prízemí trénujú gymnastky denne. K dispozícii majú kompletné vybavenie potrebné pre tréning -  gymnastický koberec, rebriny, žinenky a náčinie pre kondičné tréningy.

Časť tréningov prebieha v športovej hale Olympia, vzdialenej od školy 650 m, 10 minút chôdze. Tu sa nachádza hala s vysokým stropom ideálna na trénovanie zostáv s náčiním. Profesionálne priestory s vysokým stropom poskytuje aj Mestská hala na Klokočine, kde gymnastky trénujú od leta 2020. Kondičné tréningy prebiehajú aj na neďalekom atletickom štadióne.

Moderné gymnastky, ale aj ostatní športovci čerpajú silu v regeneračnom centre školy, ktoré je pod strechou školy. V školskom plaveckom bazéne gymnastky absolvujú pravidelné hodiny aquagymu.

Stredná športová škola úzko spolupracuje s oddielom modernej gymnastiky Športového klubu pri Športovom osemročnom gymnáziu Nitra. V ŠK ŠOG Nitra združujeme dievčatá od 4-ročných prípraviek až po osemnásťročné seniorky. Pravidelne sa zúčastňujeme majstrovstiev sveta, Európy, svetových pohárov a súťaží Grand Prix. Náš najväčší cieľ, na ktorom už pracujeme, a ktorý sa raz stane skutočnosťou, je účasť na olympiáde.

Za posledných desať rokov najvýraznejšie úspechy so svojimi zverenkyňami dosiahla hlavná trénerka Ľubov Kilianová, ktorá vychovala 6-násobnú majsterku Slovenska 2013-2018 v kategórii seniorky Xéniu Kilianovú a 2-násobnú majsterku Slovenska v kategórii juniorky 2018-2019 Petru Horváthovú.

Aktuality na webstránke ŠK ŠOG NITRA.

priestory

TRÉNERI

SŠŠ Slančíkovej 2, Nitra zamestnáva v súčasnosti jednu profesionálnu trénerku, avšak ŠK ŠOG Nitra navyše angažuje profesionálne trénerky s rôznymi stupňami trénerských a rozhodcovských kvalifikácií. V súčasnosti pre klub pracuje deväť profesionálnych tréneriek a  tri pomocné trénerky.

Ľubov Nikolajevna Kilianová

Športový klub ŠK ŠOG Nitra už 20 rokov zamestnáva ruskú profesionálnu trénerku a rozhodkyňu, ktorá do dnešného dňa odvádza v Nitre profesionálnu prácu. Je hlavnou oddielovou trénerkou. Ľubov Kilianová vyštudovala telesnú výchovu a šport v Moskve, je 4-násobnou majsterkou Kazachstanu 1976 – 1979 a učila sa od najznámejších ruských tréneriek gymnastiky a baletu. V rokoch 1982-1992 trénovala v slávnom moskovskom klube Krylja Sovetov, až kým ju TJ Plastika angažovala do Nitry. Od roku 1992 k titulu Majsterky Slovenska doviedla deväť gymnastiek, niektoré dokonca niekoľkonásobne. Pani Kilianová viedla ku gymnastike aj svoje dve dcéry Nasťu a Xéniu (6-násobná majsterka Slovenska).

 

Anna Alexandrovna Nesterova

Pracuje pre oddiel modernej gymnastiky ŠK ŠOG Nitra od roku 2019. Narodila sa v Rusku v meste Kirov, kde vyštudovala Vysokú školu telesnej výchovy a športu. Do roku 1996 bola členkou ruskej juniorskej reprezentácie. Päť rokov trénovala v škole olympijskej prípravy v Nižnom Novgorode. Od roku 2005 žila a trénovala v Bielorusku v meste Vitebsk, až kým prišla do Nitry. Počas pôsobenia v Bielorusku priviedla tri svoje gymnastky do reprezentácie Bieloruska, dve z nich sa dokonca stali medailistkami na Majstrovstvách Európy. Okrem toho vychovala niekoľko majsteriek Bieloruska. Aňa je držiteľkou 1. stupňa trénerskej a rozhodcovskej kvalifikácie. Anna vedie ku gymnastike aj svoju dcéru Viktóriu (2006).

 

Lenka Koteková je bývalá gymnastka a majsterka Slovenska z roku 2004. Od r. 2013 trénuje kategóriu mladšie a staršie žiačky. Svoju zverenkyňu v kategórii mladšie žiačky doviedla k titulu majsterky Slovenska. Lenka je aktívnou rozhodkyňou.

 

Ivana Golasová je bývalá študentka Športového gymnázia a tiež bývalá gymnastka. Majsterkou SR sa stala v roku 2010, v rokoch 2007-2012 bola v reprezentácii SR. 6x sa zúčastnila majstrovstiev Európy, 2x majstrovstiev sveta. Od r. 2013 trénersky vedie kategóriu prípraviek a mladších žiačok.

 

Michaela Fördösová je bývalou žiačkou Ľubov Kilianovej, študentka ŠG, majsterka SR 2006. Od r. 2013 trénersky pôsobí pre ŠK ŠOG, trénuje kategóriu prípravky a mladšie žiačky a špecializuje sa na antidopingovú kontrolu.

Frederika Sýkorová je čerstvou absolventkou Športového gymnázia, v súčasnosti študuje na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. Frederika počas aktívnej gymnastickej kariéry získala niekoľko majsterských titulov v spoločných skladbách v juniorskej aj seniorskej kategórii. Momentálne trénuje vlastnú skupinu prípraviek.

Mária Hollá začínala svoju kariéru gymnastky v gymnastickom oddiely TJ AC a pokračovala pod TJ Plastika Nitra pod vedením trénerky Mojžišovej. Trénersky pôsobí od svojich 18 rokov, jej špecializáciou je základný program skupiny C.

Xénia Kilianová, bývalá študentka ŠOG a kedysi najúspešnejšia moderná gymnastka v histórii Slovenska, vypomáha v klube trénersky i administratívne. Vedie vlastnú skupinu najmladších dievčat.

Dagmar Bajová až do roku 1992 pôsobila v klube modernej gymnastiky TJ Plastika Nitra ako hlavná trénerka. Je bývalou baletkou. Baletu zasvätila celý svoj život a špeciálnej baletnej príprave gymnastiek programu A a B sa venuje dodnes.

Olesya Grác je pomocnou trénerkou v oddiele modernej gymnastiky od roku 2020 a asistuje v skupine najmladších detí. Je bývalou gymnastkou a pochádza z Ruska. Ku gymnastike vedie aj svoje dve dcéry.

Uliana Semenova (Ukrajina) a Aleksandra Chesun (Bielorusko) sú bývalé gymnastky. Momentálne v Nitre študujú a pre náš klub pracujú ako pomocné trénerky pod vedením Anny Nesterovej. Obidve majú ambíciu a schopnosti stať sa kvalifikovanými trénerkami.

Hlavná trénerka Ľubov Kilianova.png

Ľubov Nikolajevna Kilianová

treneri

REPREZENTANTKY

Nitriansky oddiel modernej gymnastiky

vždy tvoril najsilnejšiu základňu reprezentácie Slovenska. Gymnastky pod vedením hlavnej trénerky Ľubov Kilianovej reprezentujú Slovensko na vrcholových podujatiach FIG, ako sú majstrovstvá sveta, Európy, svetové poháre, Grand Prix súťaže, letné univerziády a iné. V súčasnosti reprezentuje Slovensko päť seniorských gymnastiek.

Natália Majzlíková je študentkou strednej športovej školy a v súčasnosti tvorí oporu reprezentačnej seniorskej spoločnej skladby, ktorá sa od roku 2020 pripravuje na Majstrovstvá Európy. Pred prípravou v spoločnej skladbe sa pravidelne zúčastňovala vrcholových súťaží v individuálnych skladbách.

Sára Müllerová pochádza z Bardejova a strednú športovú školu si vybrala práve kvôli tréningovým podmienkam pre modernú gymnastiku. Sára je rovnako ako Natália jednou zo šestice dievčat reprezentačnej seniorskej spoločnej skladby.

Petra Horváthová je študentkou strednej športovej školy a v súčasnosti najúspešnejšou seniorskou reprezentantkou Slovenska v individuálnych skladbách. V roku 2019 sa zúčastnila majstrovstiev sveta i Európy. V roku 2020 sa pripravovala na ME v Kijeve, kam napokon výprava modernej gymnastiky kvôli pandemickej situácii nevycestovala.

Liana Vilčeková študuje v kvinte na SŠŠ a od januára 2020 je čerstvou seniorkou. Od roku 2019 je súčasťou reprezentácie Slovenska, kde štartuje v individuálnom programe. Je trojnásobnou majsterkou Slovenska v spoločných skladbách, dvojiciach a trojiciach a od roku 2020 v kvalifikácii na Majstrovstvá Európy.

Tereza Šillerová je našou najmladšou seniorskou reprezentantkou v individuálnom programe. Je trojnásobnou majsterkou Slovenska v spoločných skladbách a majsterkou Slovenska v kategórii staršie nádeje. Od roku 2020 je v kvalifikačnej príprave na Majstrovstvá Európy.

Viktoria Nestserava, je študentkou SŠŠ. Pochádza z Bieloruska a zaradená je do kategórie junioriek. Náš oddiel úspešne reprezentuje na medzinárodných i národných súťažiach. Ku gymnastike ju priviedla jej mama, trénerka Anna Nesterova.

 

 

VÝSLEDKY

 

25.1.2020 YOUNG TALENTS OF VIENNA 2020

Prvou súťažou v roku sa už klasicky stala medzinárodná súťaž Young Talents of Vienna vo Viedni, kam každoročne cestuje so svojimi gymnastkami pani trénerka Ľubov Kilianová. Domov sa dievčatá vrátili aj s medailou v seniorskej kategórii: seniorky: 2. Petra Horváthová; juniorky: 11. Liana Vilčeková, 17. Tereza Šillerová, 18. Viktoria Nestserava.

 

3.-5.2.2020 BRUSSELS CUP 2020

Medzinárodná súťaž Brussels Cup sa konala tesne pred začiatkom prepuknutia korony a bola jednou z posledných súťaží pred celosvetovým lockdownom. Junior A: 12. Liana Vilčeková; junior B: 3. Viktoria Nestserava; mladšie nádeje A 2010: 2. Izabela Bartíková.

 

15.-16.2.2020 SLOVENSKÝ POHÁR V MG 2020

Slovenský pohár v modernej gymnastike sa konal v Liptovskom Mikuláši. Pretekali juniorky, seniorky, mladšie a staršie žiačky a nádeje programu A a B. Výsledky: juniorky: 4. Viktoria Nestserava, 5. Liana Vilčeková, 11. Tereza Šillerová; seniorky: 1. Petra Horváthová.

6.-8.3.2020 GRAND PRIX BRNO

FIG Grand Prix a Tart Cup v Brne v dňoch 6.-8.3.2020 boli pre reprezentáciu Slovenska Lianu Vilčekovú (25.), Terezu Šillerovú (27.) a Petru Horváthovú poslednými medzinárodnými súťažami až do leta 2020. Príchod z Čiech stihli dievčatá spolu s pani Kilianovou na poslednú chvíľu, pretože krátko nato sme dočasne pozastavili tréningy oddielu kvôli zhoršujúcej sa epidemiologickej situácii.

 

30.-31.5.2020 ONLINE QUEENS CUP

Dva odvážne kluby modernej gymnastiky, španielsky klub Platja d´Aro a ruský klub Siluet Moskva, sa ako prvé po troch mesiacoch bez súťaží podujali zorganizovať medzinárodnú ONLINE súťaž v modernej gymnastike s účasťou 18 krajín a 270 gymnastiek. ŠK ŠOG Nitra sa týmto ako prvý slovenský klub od začiatku korony zúčastnil prvej súťaže v modernej gymnastike online. Nitra získala dokopy osem medailí, z toho štyri zlaté. Seniorky: 1. Petra Horváthová; juniorky: 1. Liana Vilčeková, 2. Tereza Šillerová; junior B: 1. Viktoria Nestserava; staršie nádeje: 1. Barbora Bokorová, 4. Nina Halvová; mladšie nádeje A: 2. Izabela Bartíková; mladšie nádeje B: 2. Naďa Mokráňová, 3. Diana Košecová. Seniorka Peťka získala dokonca aj titul Miss Ellegance súťaže Queen´s Cup.

 

30.-31.8.2020 CARRAMBA SUMMER CUP KATOWICE

Terezka Šillerová s Lili Vilčekovou si na jeseň aj napriek zlým pandemickým prognózam zapretekali hneď niekoľkokrát. Naším útočiskom sa počas pandémie stalo Poľsko, ktoré dovoľovalo prechod hraníc bez nutnosti absolvovania antigénového testovania. Carramba Cup bola jednou z tých vydarenejších súťaží a dievčatá si to s pani trénerkou po dlhšej dobe súťažne užili. Juniorky: 1. Liana Vilčeková, 2. Tereza Šillerová.

reprezentanti

NAŠE SÚŤAŽE

Každoročne oddiel modernej gymnastiky organizuje niekoľko súťaží.

Modergym Cup, ktorý sa koná spravidla v predposledný júnový víkend ako rozlúčka so školským rokom, je našou klubovou súťažou, hosťujúcou vždy dva ďalšie slovenské kluby modernej gymnastiky.

Vianočná Nitra je najsilnejšou súťažou modernej gymnastiky na Slovensku a zároveň je aj uznávanou medzinárodnou súťažou. Pozostáva z troch podsúťaží, tak, aby obsiahla všetky programy a kategórie moderných gymnastiek v jednotlivých i spoločných zostavách. Už 21 rokov patrí Vianočná Nitra k tým posledným súťažiam modernej gymnastiky v roku, nielen na Slovensku, ale aj v Európe. Zatiaľ bez prestávky.

V roku 2020 oddiel zahájil 1. ročník novej celoslovenskej súťaže v modernej gymnastiky O pohár strednej športovej školy.

Naše súťaže
gymnastkyApril (2)

Moderné gymnastky (2022)

Dubaj (2)

Expo 2020 v Dubaji

Moderná gymnastika

zľava Horváthová, Mullerová, Vilčeková

Moderná gymnastika

Young Talets of Vienna - zľava Šillerová, Nesterova, Horváthová, Vilčeková

Moderná gymnastika

Sára Müllerová

Moderná gymnastika

Spoločka s trénerkou Lenkou Kotekovou

Moderná gymnastika

Tréning v mestskej hale

Moderná gymnastika

Petra Horváthová

Moderná gymnastika

S trénerkou v MT

Moderná gymnastika

Liana Vilčeková.

Moderná gymnastika

Natália Majzlíková

Moderná gymnastika

Malá telocvičňa

Moderná gymnastika

Jaroslav Maček predseda ŠK ŠOG Nitra

Moderná gymnastika

História_2006

Moderná gymnastika

Historia 2001 Zľava trénerky Gavrilova a Sukhomlinova

Moderná gymnastika

Baletné štúdio- tréning

Moderná gymnastika

História Pohár Plastiky 2002

bottom of page