top of page

VIANOČNÉ WORKSHOPY 2022

V pondelok 19. decembra 2022 sa zmenila organizácia vyučovania. Rozhodli sme sa netradičnou formou rozvíjať soft skills, ktoré sa stali neoddeliteľnou súčasťou profilu absolventa našej školy.

Blokové vyučovanie umožnilo žiakom i vyučujúcim zažiť niečo netradičné, vianočné workshopy. Žiaci si sami volili workshopy, určovali poradie a tým si vytvorili vlastný rozvrh. Vianočné workshopy boli naozaj rôznorodé. Rozvíjali kreativitu, hudobný, výtvarný i športový talent, dali priestor pre bádateľské a vedecké projekty.

Naučili nás nenásilne v priateľskej atmosfére komunikovať, spolupracovať, tešiť sa z výsledkov vlastnej práce, zodpovednosti, sebamotivácii, tímovej práci a v neposlednom rade time manažmentu. Boli aj výzvou pre vyučujúcich, ktorí pracovali s náhodne vytvorenými kolektívmi s rôznorodými očakávaniami.

Ponúkame vám čriepky poskladané zo správ o ich priebehu.

Finančná gramotnosť aj počas adventu

„Žiaci hrali ekonomickú hru, v ktorej prebehla simulácia trhu cenných papierov. V skupinách investovali imaginárnych 100 000 dolárov a súťažili, ktorá skupina zarobí čo najviac peňazí.“


mRNA - hype or hope?

Žiaci sa interaktívnou formou zoznámili s bunkou - s jej štruktúrou, vlastnosťami, funkciou a tiež s rôznymi typmi bunky. Prostredníctvom plagátov sa im podarilo vytvoriť niečo, čo každému uľahčí pochopiť existenciu života.“


Vianočné kino La Navidéna

„Vianočné kino nám prinieslo atmosféru tradičných španielskych Vianoc s typickými "dulces de Navidad" a čajom z andalúzkych pomarančov.“


Pečenie vianočných palaciniek

„Žiaci si v príjemnej predvianočnej atmosfére upiekli palacinky podľa vlastnej chuti.“


Ako nastrieť vianočný stôl, podávanie nápojov, nosenie tanierov

„Deti odchádzali s pocitom, že tento rok bude slávnostné prestierania vianočného stola u nich doma pod ich taktovkou v novom duchu. Nás veľmi teší, že ich to nadchlo a mohli sme ich obohatiť o nové možnosti prestierania.“

Maľovanie vianočných obrazov

"Študentky sa venovali tvorbe obrazov podľa predlohy alebo z vlastnej fantázie. Používali pri tom rôzne druhy farieb, najmä anilínové a vodové. Z workshopu si tak odniesli originálny vianočný darček pre niekoho zo svojich blízkych. Maľovanie sa nieslo v príjemnej, priateľskej atmosfére, za zvukov vianočných piesní.“


Hrdinovia internetu

„Záujemcovia sa učili skúmať svet na internete bezpečne, rozumne a pozitívne. Získaním 4 certifikátov sa mohli stať dobrými digitálnymi občanmi.“


Vianočná joga

„Počas workshopu sme v kruhu žiakov cvičili jogu v duchu Vianoc, počúvajúc vianočné koledy. Workshop sme ukončili príjemným rozhovorom popíjajúc chutný čaj.“


Tvorba papierových domčekov

"Kreativitu, estetické cítenie, presnosť pri 3D modelovaní z papiera rozvíjali žiaci, ktorí spolu vymodelovali vianočnú dedinu."


Škriatkova dielňa

„Zo zbytkov bavĺn, ponožiek a ryže sme vyrábali dnes populárnych škriatkov, ako darčeky pre potešenie blízkych a aj seba. Škriatkovská rodina sa znova rozrástla o nových malých členov a jedného mega škriatka zhotoveného na želanie.“


Vianočné ozdoby (háčkovanie, patchwork)

„Šikovné ruky 23 žiakov zhotovovali na spoločnom workshope vianočné patchworkové ozdoby. Diela sa podarili, cez sviatky istotne zdobili stromčeky našich žiakov v ich domácnostiach.“


Vianočné líčenie "Lady in red"

„Vianočný workshop o líčení nebol len o líčení, ale aj o správnej starostlivosti o pleť. No farbičky nechýbali a dievčatá boli naozaj krásne.“


Pečenie vianočných oblátok

„Žiaci si mohli vyskúšať ako sa pečú tradičné oblátky. Každý si upiekol a stočil svoju vianočnú trubičku. Oboznámili sa s vianočnými tradíciami.“


Les cloches de la paix - Zvony mieru

„Spoločne sme vyhľadali vety o mieri, napísali ich do modelov zvona a vyzdobili podľa vlastných predstáv. Našimi zvonmi sa pripájame k projektu All4Peace, ktorý vyhlásilo svetové centrum mieru vo Verdun a pre ktorý boli odliate tri nové zvony, v ktorých sa nachádzajú úlomky z delostreleckých granátov z bitky o Verdun - obrátili tak logiku vojnových časov, kedy sa práve naopak zo zvonov odlievali delá a granáty. A pripájame sa tak k snahe, aby zvony utíšili všetky zbrane."


Vianočný filmový kvíz

„Podľa pripravených známych výrokov z vianočných filmov mali študenti uhádnuť názov filmov."


Tvorba vianočných debničiek

„Žiaci vytvárali z debničiek vianočné ikebany, používali dekoračné a prírodné materiály. Cieľom bolo žiakom ukázať, ako sa dajú debničky recyklovať/ opätovne využiť ako dekorácia.“


Pohybové cvičenia „Ako zostať počas Vianoc fit“

„Na workshope sa zišli dievčatá a chlapec, ktorí mali naozaj záujem rozhýbať svoje telo. Cvičili s radosťou. Posilňovali sme pritom hlavne kĺby a chrbticu. Tiež sme si zaskákali a zatancovali na hudbu. Naše stretnutie sme venovali aj rozhovorom z bežného života a myslím si, že táto komunikácia sa im najviac páčila.“


Vianočný darček - snehová vločka, ekologický obrúsok, pohľadnica

„Žiaci zažili v škole vianočnú atmosféru a vlastnoručne vyrobili darček pre svojich najmilších.“


Matematické mozgolamy

"Matematické mozgolamy potrápili aj naše hlavičky.“


Vianočné zvyky a tradície vo Francúzsku

„Prezentácia o zvykoch a tradíciách vo Francúzsku s využitím materiálov z francúzskeho inštitútu. Následný kvíz o získaných informáciách žiakov pobavil, ako odmena za úspešné zvládnutie kvízu pozeranie francúzskej rozprávky.“


Kino "Duch Vianoc"

„So žiakmi sme sledovali rozprávku Duch Vianoc a snažili sme sa navodiť atmosféru ako v kine. Deti dostali popcorn a samozrejme mohli odpovedať na otázky: Čo sa im páči na Vianociach? a naopak. Videli ste túto rozprávku? Čo sa im v rozprávke páčilo? a naopak.“


Veselé tričká

„Žiaci vyrábali originálne tričká podľa vlastného návrhu, mali možnosť vyskúšať si rôzne techniky pri práci s farbami na textil. Pri ich vytváraní žiaci prejavili svoju kreativitu, talent a osobitosť."


Vianočné pohľadnice

"Vianočné koláže, zvončeky, 3D ozdoby ako aj vianočné medzinárodné pozdravy – to všetko bolo náplňou kreatívnej činnosti žiakov workshopu. Vianočná atmosféra bola umocnená aj sledovaním známej rozprávky o Mrázikovi."


Vianočné mestečko

„Príprava a predaj voňavého vianočného punču v hlavnom vestibule školy, kde hrala školská kapela koledy.“

Tešíme sa na spoločné workshopy v roku 2023!

Zostavili: Mgr. Miriam Tomascheková, Ing. Melinda Baruszová, PhD.301 views

Related Posts

See All

Comments


bottom of page